Лісівники Черкащини: про діяльність, соціальну складову та співпрацю з громадами в цифрах

В умовах постійного тиску, відсутності державного фінансування, інформаційної війни працюють лісівники Черкащини протягом останніх років. Чи треба лісове господарство і лісівники? Що роблять, окрім садіння та заготівлі лісу? Скільки людей працює в лісовій галузі та дотичних до неї напрямках? Чому працівників лісового господарства весь час звинувачують, проте коли в будь-якій громаді наступає скрута, або терміново потрібна допомога, звертаються саме до лісівників? Яка соціальна складова у діяльності лісівників? Відповіді на ці та інші питання надаємо у цифрах за останні п’ять років.

Починаючи з 2015 року, лісова галузь Черкащини не має державного фінансування – держлісгоспи висаджують ліси, проводять заходи з іх догляду, охорони та захисту за кошти, отримані з лісогосподарської діяльності.

У лісовій галузі області працює 1570 осіб, ще близько 3000 працівників задіяні на підрядних лісогосподарських роботах.

У держлісгоспах вирощено 48 мільйонів сіянців основних та супутніх лісоутворюючих порід; висаджено понад 7,7 тисяч гектарів лісів. Вирощено майже мільйон одиниць декоративного посадматеріалу для озеленення.

На ведення лісового господарства спрямовано 2,7 мільярдів гривень.

На охорону лісів від пожеж витрачено 48 мільйонів гривень. Для захисту лісів від пожеж у держлісгоспах функціонують 26 лісових пожежних станцій, 32 пожежні автомобілі, 50 мотопомп, 17 пожежних модулів, 14 телевізійних систем відеоспостереження та 5 квадрокоптерів. Облаштовано понад 10 тисяч кілометрів мінералізованих смуг, на 50 тисячах кілометрів проведено догляди за мінералізованими смугами. Протягом останніх п’яти років не допущено великих лісових пожеж, а середня площа пожежі коливається в межах 0,2 – 0,4 га, що свідчить про вчасне реагування та локалізацію загорань.

На боротьбу з шкідниками та хворобами лісу витрачено 2 мільйони гривень.

Працівниками державної лісової охорони проведено 6,5 тисяч рейдів з охорони лісового та мисливського фонду для виявлення лісопорушень.

Держлісгоспи використовують річний приріст на 65-70%, що свідчить про невиснажливе користування лісами Черкащини, у той час як у розвинених країнах (Швейцарія, Фінляндія, Австрія, Швеція) використання річного приросту досягає 80-90%.

До бюджетів усіх рівнів сплачено податків, зборів та єдиного соціального внеску 1,5 мільярда гривень, з них 370 мільйонів – до місцевих бюджетів

Облаштовано 235 кілометрів лісових доріг, при ремонті яких зазвичай враховується соціальна складова (для зручності та скорочення пересування між сільськими населеними пунктами).

У лісах функціонує понад 200 рекреаційних пунктів, які постійно доглядають та оновлюють працівники держлісгоспів.

Відновлено та облаштовано 36 лісових джерел та криничок.

Розвивається лісовий туризм – відкрито 10 еколого-просвітницьких стежок у лісах та нанесено їх маршрути на карту Google maps.

За постійної лісівничої підтримки в області функціонує 13 шкільних лісництв, де щороку навчаються понад 300 школярів.

У просвітницькій акції з висаджування лісів протягом останніх п’яти років взяли участь понад 24 тисячі представників громадськості, школярів, студентства, представників органів місцевого самоврядування, керівників виконавчої влади. Проведено 867 консультацій з громадськістю, робочих виїзних зустрічей, з метою ознайомлення з лісогосподарською діяльністю.

Держлісгоспи продовжують надавати допомогу військовим формуванням Збройних сил України у вигляді пиломатеріалів, дров, речей першої необхідності, амуніції, матеріалів для облаштування побутових умов військових, продуктів харчування. З початку військових дій на Сході колективами лісгоспів перераховано 5,2 мільйони гривень на підвищення обороноздатності країни та безпосередньо на потреби українських військовослужбовців. У держлісгоспах сформовані списки з переліком учасників АТО, ООС, які проживають в зоні діяльності кожного підприємства. Напередодні нового опалювального сезону лісгоспи організовують роботи із забезпечення дровами паливними учасників антитерористичної операції. Лісівники Черкащини брали безпосередню участь у будівництві фортифікаційних споруд на Сході країни.

У разі виникнення непередбачуваних, надзвичайних ситуацій лісівники завжди реагують на проблеми громад – розчищають від снігопадів дороги, допомагають подолати наслідки сніголамів в населених пунктах, допомагають в облаштуванні дитячих майданчиків, зупинок, історичних об’єктів та важливих для громади пам`яток історії та культури.

Щороку держлісгоспи допомагають озеленювати десятки соціальних закладів по всій області – дитячі садки, школи, інтернати, лікарні.

В умовах карантину та поширення коронавірусу лісівники реагують на звернення районних лікарень про надання допомоги.

Над усіма цими напрямки триває робота щоденно, а в громадах добре знають, куди звертатися за допомогою у разі потреби. Є сподівання, що так буде і надалі, а лісівники матимуть змогу бути надійною опорою для громад.

За інформацією пресслужби Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства