Річниця аварії в Чорнобилі: 34 роки тому вибухнув ядерний реактор

26-го квітня 1986 року на Чорнобильській атомній електростанції сталися два вибухи та пожежа з незбагненними наслідками для всього світу. У ліквідації аварії взяли участь сотні тисяч людей, а кількість постраждалих невідома і досі, - про це пише "ТСН".

Перші ліквідатори, які по тривозі прибули на охоплену полум'ям Чорнобильську станцію, взялися приборкувати атом практично голими руками: без спеціального захисного одягу чи протигазів. Від опромінення, отриманого в ті години, загинуло понад три десятки людей.

Щоб зменшити викиди радіації зі зруйнованого реактора, його з гелікоптерів закидали мішками з піском та свинцем. Загалом у ліквідації аварії взяли участь більше 600 тисяч людей. Точна кількість жертв та постраждалих невідома і досі. 

Унаслідок вибуху на ЧАЕС утворилася величезна радіоактивна хмара, яка поширилася далеко за межі України. Більше половини викинутих в повітря небезпечних речовин осіли на території Білорусі.

Відселяти людей із зони зараження почали лише через добу після аварії. Вони покидали власні домівки із мінімальною кількістю речей та документів. Їм обіцяли - це ненадовго, виявилося - назавжди. Люди, яким тоді довелось евакуйовуватись, вже кілька років поспіль проводять акцію пам'яті і оживляють покинуту Прип'ять.

Загалом із зони навколо станції виїхало майже чверть мільйона людей. Десятки населених пунктів назавжди зникли з карти України. Навколо зруйнованої ЧАЕС - утворилася мертва зона. Там живуть лише дикі тварини та поодинокі самосели. Ця зона простяглася на площу в кілька тисяч квадратних кілометрів - на цій території могли б легко розміститися три таких мегаполіси, як Київ.

Секрети Чорнобиля

За радянською версією, всіх опромінених ліквідаторів і працівників станції лікували в Москві. У фільмі НВО теж фігурує 6 столична клініка, та частина уражених радіацією лишилася в Києві. Українським лікарям забороняли ставити діагноз "променева хвороба". Досвід, здобутий після військових ядерних випробувань, був засекречений.

Кінематограф про Чорнобиль:список фільмів про трагедію на ЧАЕС

Трагізм ситуації та кожного з людей, хто постраждав унаслідок радіації, став основою для чималої кількості фільмів. Мова йде про документальні, де автори намагаються розібратися в питаннях, що насправді сталося і хто винен, і до художніх, коли біль і горе людини такі ж руйнівні, як і сама катастрофа.

"Чорнобиль – Хроніка важких тижнів" (1986)

Перший документальний фільм про Чорнобильську катастрофу, який знімали одразу після вибуху та в перші місяці ліквідації трагедії. У стрічці зібрані правдиві спогади свідків, через що фільм був навіть забороненим до показу в СРСР.

Команда режисера Володимира Шевченка провела на місці аварії 100 днів поряд з пожежниками, енергетиками, військовими, дозиметристами і атомниками, що ліквідовували наслідки вибуху на ЧАЕС. Через це значна кількість відзнятого матеріалу була засвічена радіацією і її не хотіли допускати до показів. Однак режисеру вдалося вставити зняті з вертольоту кадри зруйнованого реактору у фінальну версію. Саме на них звуковим фоном поставили удари лічильника Гейгера.

"Дзвін Чорнобиля" (1987)

Документальний фільм, який було знято на місці катастрофи. Він відзнятий з 28 травня по 26 червня і на початку вересня 1986 року. Традиційно для цих часів, його спочатку не допустили до показу в СРСР.

Автори фільму не намагалися зобразити причини Чорнобильської катастрофи. У кіно переважає хроніка подій вже після аварії, життя людей, які постраждали, кадри із солдатами, яких відправили на місце події.

"Дзвін Чорнобиля" занесений до "Книги рекордів Гіннеса" як фільм, який був показаний у всіх країнах світу, де є телебачення.

"Аврора" (2006)

До 20-ліття Чорнобильської катастрофи на великому екрані вийшов фільм "Аврора" Оксани Байрак. Вона розповідає історію дівчинки-сироти Аврори з Прип’яті, чиїм єдиним другом є працівник ЧАЕС. Однак її плани про кар’єру балерини руйнує Чорнобильська катастрофа і велика доза радіації, яку утримує дівчинка, коли намагається врятувати свого друга.

Після цього її доправляють на лікування до США, де вона зустрічається зі своїм кумиром Миколою Астаховим, зіркою балету, який переживає глибоку творчу кризу. Зустріч із умираючою дівчинкою, яка мріє стати балериною, допомагає Миколі Астахову змінити своє життя.

"Битва за Чорнобиль" (2016)

Одним з найбільших документальних фільмів про аварію на ЧАЕС вважається "Битва за Чорнобиль" каналу Discovery. У ньому авторам вдалося поспілкуватися з чималою кількістю людей, які були причетні до ліквідації наслідків катастрофи, в тому числі і президентом СРСР Михайлом Горбачовим.

У фільмі озвучуються факти про те, як ліквідатори намагалися не допустити ще одного вибуху, про радіацію, яку отримали жителі Прип’яті та навколишніх сіл, і про те, як радянська влада намагалась усіляко замовчувати як факт катастрофи, так і його жахливі наслідки.