“Мийтеся і продовжуйте працювати”. Причини спалаху коронавірусу в Третій міській лікарні

– “Мийтеся і продовжуйте працювати”, – казала нам адміністрація. А може треба було закрити відділення, припинити приймати нових хворих, перевірити пацієнтів та персонал, виписати здорових, розподілити хворих, обробити відділення, провести контроль і тоді не було б того, що ми зараз маємо? Ще тоді, 9 квітня, – говорить завідуюча неврологічним відділенням Третьої міської лікарні Наталія Яковлева.

Саме тут масово захворіли на коронавірус пацієнти та медичний персонал. До моменту виписки останнього пацієнта з позитивним результатом їх було аж 10. Станом на сьогодні також 23 працівників відділення – на лікарняному, в 17 з них – підтвердили коронавірусну інфекцію.

Коли зафіксували першого хворого? Які засоби захисту використовували медики? Чому не вдалося уникнути масового зараження? Як працює відділення нині, дізнавалася кореспондентка “cknews.pp.ua”. Ми поспілкувалися із завідуючою одного з найпотужніших неврологічних відділень області – Наталією Яковлевою. 

Хронологія спалахуЩе 6 квітня у відділення був госпіталізований хворий із порушенням мозкового кровообігу. Через кілька діб у нього з’явився сильний кашель, піднялася температура. Лікарі запідозрили вірусну інфекцію. 9 квітня у нього відібрали матеріал на аналіз. Результати отримали аж через 8 днів – 17 квітня. Він був позитивним.

Вже з 10 квітня на лікарняний пішла медична сестра. Вона скаржилася на високу температуру, а тому звернулася до свого сімейного лікаря, здала аналізи і 15 квітня отримала теж позитивний результат.

19 квітня коронавірус виявили у пацієнтки, що була госпіталізована ще 28 березня. Лише з цього дня призупинили прийом нових хворих.  Усі пацієнти лишалися у відділені, бо масово отримували позитивні результати. 

– Ми не могли виписувати їх, адже мали обстежити усіх працівників та пацієнтів. Потім почали відпускати додому тих, у кого був негативний результат. 10 пацієнтів з коронавірусом перевели в інші лікарні: обласну, інфекційну тощо, – розповідає завідувачка Наталія Володимирівна. – Останній пацієнт був виписаний 24 квітня.

ЧИТАЙТЕ: “Тяжких” пацієнтів із 3-ї міської переводять до Черкаської обласної лікарні

Щодо медпрацівників, то у більшості із них не було симптомів гострої вірусної інфекції чи характерних для коронавірусу: високої температури, задухи, болю в горлі. Тоді почали обстежувати лікарів, медсестер, молодших медичних сестер. На сьогодні 17 мають позитивний результат. Загалом 23 медпрацівники на лікарняному, чекають результатів.

– Після 24 квітня, коли був виписаний останній хворий, на роботу не вийшло 4 лікарі. В одного з них підтверджений коронавірус. Хвороба протікала безсимптомно, – додає керівниця відділення.

 

Як працює відділення зараз?Неврологічне відділення у Третій міській функціонує вже більше 40 років. Це одне із найпотужніших відділень області, де лікують інсультних хворих.Розраховане на 60 пацієнтів, на момент спалаху тут перебувало близько 40. Штат працівників з 57 співробітників налічував 44: 9 лікарів, 15 медсестер, 20 працівників молодшого медперсоналу.

Нових хворих відділення не набирало із 19 квітня, останнього пацієнта виписали 24, а вже у понеділок, 27 числа, вийшов наказ про відновлення роботи неврології.

– Карантинні положення та законодавство передбачає, що ми мали б бути на обсервації 14 днів. І якщо рахувати з 24 числа, коли перевели останнього хворого, то ми мали б відновити роботу після 8 травня, – говорить Наталя Яковлева. – Звісно, є захворілі, але й лишилися ті, які працювали до останнього. Враховуючи, що хвороба може протікати безсимптомно, тест не відразу показує результат, ми мали б бути на обсервації, аби не наражати інших на небезпеку. Цього не можна допустити, ми не впевнені, в якому стані наші працівники, що лишилися у відділенні. 

Нині, згідно з наказом, прийом хворих має бути відновлено цілодобово. Тут організували один сестринський пост, який зможе приймати 15 хворих. Але на цю кількість хворих персоналу катастрофічно мало. Поки у відділення після відкриття пацієнти не надходили.

 

Причини спалаху і чи можна було його уникнути?– Ще у кінці березня на медичній нараді я повідомила, що першим відділенням, яке постраждає від коронавірусу, буде наше, – говорить завідуюча Наталія Володимирівна. – Пояснюю чому.  Наші пацієнти переважно похилого віку. Це люди з гіпертонічною хворобою, цукровим діабетом, хворобами серця, опорнорухового апарату. Інсульт – айсберг усіх захворювань, які має людина. Каталізатором, який може викликати їхнє загострення, є вірусна інфекція. Часто на це рідні не звертають уваги і коли пацієнт надходить до нас з інсультом, то ніхто не каже про температуру чи інфекційне захворювання.

На закиди щодо дотримання санепідемрежиму та підозри медиків у “халатності” завідуюча відділенням обурюється. Запевняє: працівники, дотримувалися усіх норм: ходили в масках, халатах, стерильних рукавичках. 

– Я особисто носила дві маски, пропитані 96% спиртом. Я показала приклад своїм колегам. Але вірус – це невидимий ворог, ми його не бачимо, але він добре бачить нас. Навіть такий захист не вберіг мене. 1 квітня я пішла у відпустку і захворіла. 10 днів була на обсервації. Мала клініку гострої вірусної інфекції. Через 5 днів отримала результати аналізу, він був негативним. Але я не впевнена навіть після цього, що це був не коронавірус, адже я була в контакті із тими людьми, які захворіли і лікувалися у нас у відділені ще у березні, – розповідає Наталія Яковлева.

Додає, мінімізувати наслідки можна було, аби санепідрежим починався з порогу лікарні: входу в приймальне відділення, столу довідок. 

– У нас був прохідний двір. Просила пропускати по-одному, мене ніхто не почув. Санепідрежим має бути від воріт. Його ж не було. Така ж історія і у відділенні. Кожного пацієнта приходили провідати по 2-3 особи. І як не пояснюй, як не проси – наші люди не розуміли. Вважали, що це витівки держави чи кого-завгодно, звинувачували їх, але не себе, – говорить лікарка.

З 15 квітня, коли був зафіксований перший випадок у медсестри, медперсонал почав працювати у захисних костюмах, а до цього був звичайний режим: маски, медодяг.

Станом на 9 квітня  у відділенні було 10 захисних комплектів. 20 квітня додали ще 5. Окрім того один захисний екран, 5 окулярів, – перераховує лікарка. – Нам казали: мийтеся і працюйте.  Що значить мийтеся і приймайте людей? От і домилися, коли я підняла тривогу, що в мене 4 медичні сестри хворі. Це відділення просто стало потужним розсадником інфекції.

Завідувачка каже: коли чує коментарі про халатність, обурюється. Адже її працівники до останнього працювали з хворими і нині лишилися крайніми.

Нагадаємо, обласні владці наприкінці минулого тижня взялися розслідувати, як у неврології масово інфікувався медперсонал. Як заявив тоді голова Черкаської ОДА Роман Боднар: “Скоріш за все, це пов’язано із нехтуванням правил особистої безпеки, але не хочу робити поспішних висновків. Проводимо розслідування”.

– Тоді виникає запитання: А як же в Європі? А як в Китаї? Скільки померло медпрацівників? Чому в сусідів медиків підтримують, а наші керівники звинувачують їх у непрофесіоналізмі та халатному ставленні до свої обов’язків, замість того щоб підтримати, – обурюється Наталія Володимирівна.

ЧИТАЙТЕ: Одне з відділень кардіоцентру закрили через COVID-19

Нині власними силами відділення продезінфікували. Окрім того до робіт залучили і приватну компанію. Вже виконано кілька додаткових обробок усіх приміщень. Та попри це медики бояться приймати хворих, адже не витримано термінів обсервації персоналу, який лишився ” у строю”.