Сонячна, але не вітрова: як на Черкащині розвивають “зелену” енергетику?

У регіоні великого поширення набула сонячна енергетика. СЕС (сонячна електростанція, – ред.) відкривають і бізнес-структури, і власники приватних домоволодінь. У Смілі (райцентр на Черкащині) діє унікальне підприємство, аналогів якому в Україні ще немає. Воно, спалюючи дерев’яні тріски, працює та виробляє теплову та електричну енергію. У Черкаській області також виробляють електроенергію з відходів сміттєзвалища. А от вітроенергетика у регіоні стоїть на «мертвому якорі», пише Володимир Лимаренко-Полянський на «Про головному».

Розвиток альтернативної енергетики у світі вже давно став однією із найбільш важливих напрямків діяльності. Адже світові поклади нафти, газу, кам’яного вугілля та інших корисних копалин далеко не безмежні. Тож, щоб уникнути енергетичної кризи, людство мусить шукати інші джерела енергії. І особливий інтерес у цьому сенсі становлять відновлювані джерела енергії: енергія Сонця, вітру, води, вироблення біопалива, біогазу тощо. Понад 33% усіх потужностей у світі виробляють електроенергію саме із відновлюваних джерел, – повідомив сайт Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.

«Країни, що повністю використовують потенціал відновлюваної енергетики, отримають низку соціально-економічних вигод, а також декарбонізацію своєї економіки. Тож «зелена» енергетика – один із незворотних курсів на енергетичну незалежність, яким вже давно рухаються провідні країни світу, і який обрала Україна на свою користь», – прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.

У ногу з часом у сенсі розвитку альтернативної енергетики та втілення енергоефективних технологій намагається іти й Черкаська область.

Всі «зелені» об’єкти енергетики – на інтерактивній карті

Про високу активність і темпи розвитку в області відновлюваної енергетики та впровадження енергоефективних технологій засвідчили у Департаменті інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА, у складі якої є сектор енергетики та енергоефективності.

На думку директора Департаменту Сергія Чубаня, розвиток даного напрямку у регіоні відбувається досить динамічно і має хороші перспективи.

– Лише з початку року на Черкащині відкрилось щонайменше чотири точки вироблення сонячної енергії. Порівняно висока перспективність напрямку спонукає до того, що найближчим часом на базі вказаного сектору буде створено відділ. А це дасть можливість залучити до роботи значно більшу кількість фахівців, – зазначив він.

Днями на сайті Черкаської обласної державної адміністрації презентували інтерактивну карту «зелених» електростанцій, яку розробили фахівці сектору енергетики та енергоефективності.

«На карті можна знайти відмітки 19 сонячних електростанцій загальною потужністю 19,08 МВт, 12 малих гідроелектростанцій загальною потужністю 6,37 МВт та 2 когенераційних установки на біопаливі та біогазі – 6,6 МВт. Крім того, відмічена найпотужніша сонячна електростанція, яку найближчим часом планується ввести в експлуатацію… Загалом в Черкаській області активно розвивається сфера альтернативної та відновлювальної енергетики. За останні півроку тут ввели в дію 5 сонячних електростанцій потужністю понад 13,2 МВт, що дало змогу збільшити загальну потужність більш ніж в 3 рази. На цих СЕС вже виробили 15,53 млн кВт год. Крім того, за цей період встановили 273 сонячних електростанції на дахах приватних домогосподарств. Таким чином їхня кількість збільшилась на 60 відсотків», – йдеться у повідомленні.

Черкащина і «теплі» кредити

Не пасуть задніх на Черкащині і у сенсі втілення державної програми так званих «теплих» кредитів.

– Одне з основних завдань поставлених державою – це модернізація житлового фонду, у тому числі за допомогою так званих «теплих» кредитів. На 2020 рік з обласного бюджету на фінансування відповідної програми виділено 250 тисяч гривень, а з місцевих бюджетів 3,84 мільйонів гривень. Ці кошти будуть витрачені на втілення державної програми «теплих» кредитів. Тобто через уповноважені банки громадяни і об’єднання співвласників багатоквартирних будинків можуть брати кредити на проведення енергоефективних заходів. Також для покращення житлового фонду ОСББ діє програма Фонду енергоефективності «Енергодім», до якої залучено також кошти ЄС, – роз’яснив завідувач сектору енергетики та енергоефективності Департаменту інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА Владислав Черній.

Як зазначив завідувач сектору енергетики та енергоефективності, з метою стимулювання об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (далі – ОСББ), житлово-будівельних кооперативів (далі – ЖБК) до впровадження енергоефективних заходів шляхом відшкодування частини відсоткової ставки по кредитах, залучених на придбання обладнання та/або матеріалів, в Черкаській області рішенням обласної ради внесено зміни до Програми підвищення енергоефективності та зменшення споживання енергоносіїв Черкаської області на 2011–2015 роки та продовжено Програму до 2020 року в частині стимулювання населення до енергоощадних заходів.

В області уповноваженими банками за 2019 рік приватним особам, ОСББ та ЖБК для здійснення енергоефективних заходів та заміни газових котлів видано 645 кредит на загальну суму 23,7 млн грн (у т.ч. для придбання котлів видано 28 кредитів на 0,8 млн грн, для впровадження енергоефективних заходів – 609 кредитів на 20,0 млн грн., ОСББ – 8 кредитів на 2,9 млн грн) та отримали компенсацію на заходи з енергозбереження 749 позичальників (за 2016-2019 роки) на загальну суму 2396,1 тис грн, у тому чисті з обласного бюджету – 93,0 тисячі гривень.

Елекетроенергія з відходів

Непоганими темпами розвивається на Черкащині і біоенергетика. Це галузь енергетики, яка виробляє біопаливо з біомаси.

В області працюють три основних підприємства, які працюють за «зеленим» тарифом – ТОВ «Смілаенергопромтранс», ТОВ «ЛНК» та ТОВ «КОРСУНЬ ЕКО ЕНЕРГО».

ТОВ «Смілаенергопромтранс», як зазначено на сайті компанії – унікальне підприємство, якому в Україні немає аналогів, бо воно може «…виробляти теплову енергію як на природному газі, так і на відновлювальній альтернативі палива (дерев’яна тріска)».

Підприємство забезпечує теплом один з мікрорайонів міста Сміла та продає вироблену електроенергію гарантованому покупцю енергоринку за «зеленим» тарифом. Відповідно до Постанови НКРЕКП, вартість виробленої у такий спосіб електричної енергії така ж, як і електроенергії, виробленої силою вітру.

– Підприємство ТОВ «ЛНК» з 2017 року працює на полігоні твердих побутових відходів у с. Руська Поляна за допомогою використання комплексної інженерної споруди з системою забору біогазу полігону твердих побутових відходів для виробництва електричної енергії.

Упродовж 2019 року Товариство виробило 1 мільйон 912 тисяч кіловат-годин електроенергії, видобувши і переробивши біогаз об’ємом 1 мільйон 97 тисяч 820 кубічних метрів, – поінформував завідувач сектору енергетики та енергоефективності Департаменту інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА Владислав Черній.

Підприємство ТОВ «КОРСУНЬ ЕКО ЕНЕРГО», що введено в дію наприкінці 2019 року в с.Селище Корсунь-Шевченівського району, працює на відходах цукрового виробництва: жом з цукрових буряків переброджує та виділяє біогаз, за допомогою якого і виробляють електроенегію. Потужність установки 7,5 МВт.

Серед головних перспектив розвитку напрямку відновлюваної енергетики на Черкащині, за словами фахівців сектору – це можливість побудови апарату, який буде переробляти відходи тваринництва у біогаз і додатково –виробляти органічні добрива. Таку ініціативу задекларувало СТОВ «Урожай», яке займається рослинництвом і тваринництвом.

– Це підприємство, окрім всього, ще й розвиває інші напрямки альтернативної енергетики. Наприклад, вони вже тривалий період часу виготовляють пелети для забезпечення паливом об’єктів бюджетної сфери міста Шпола, – додав Владислав Черній.

Відновлення малих ГЕС – майбутнє альтернативної енергетики

Детально про розвиток альтернативної енергетики та запровадження енергоефективних технологій розповів завідувач сектору енергетики та енергоефективності Департаменту інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА Владислав Черній.

– У 2011 році рішенням Черкаської обласної ради від 13.09.2011 за № 8-1/VI затверджено «Регіональну програму розвитку малої гідроенергетики в Черкаській області на 2011-2020 роки». Нею було передбачено як відновлення малих ГЕС, так і будівництво сонячних електростанцій, -підкреслив завідувач сектору.

Власне за час дії програми в області відновлено низку гідроелектростанцій, які збудували ще у радянські часи. Загалом відновлені Кривоколінська ГЕС (Тальнівський район), Юрпільська ГЕС (с. Юрпіль, Маньківського району), Дубівська та Острівецька ГЕС (Уманський район).

Також зі слів Владислава Чернія, в області збудовані та введені в експлуатацію дві сонячні електростанції, а саме: на греблі Гордашівської ГЕС (Тальнівський район) та СЕС «Озірна» на греблі Звенигородської ГЕС.

Загалом, нині на Черкащині діє 12 малих гідроелектростанцій, таких як: Корсунь-Шевченківська ГЕС та міні-ГЕС, Стеблівська ГЕС (Корсунь-Шевченківський район), Лисянська, Кам’янобрідська (Лисянський район), Юрпільська ГЕС (с. Юрпіль Маньківського району), Гордашівська, Лоташівська, Кривоколінська (Тальнівський район), Звенигородська ГЕС (Звенигородський район), Дубівська, Острівецька ГЕС (Уманський район).

За 2019 рік всіма гідроелектростанціями вироблено 11,2 млн кВт год електроенергії, що на 33 % менше за 2018 рік (16,8 млн кВт год), це відбулось за рахунок погодних умов, зменшення опадів, а відповідно і зменшення водності річок, або 0,75% від загального виробітку (всього за рік вироблено 1494,8 млн кВт год, найбільшими генеруючими підприємствами є філія, «Канівська ГЕС» ПрАТ «Укргідроенерго» та ВП , «Черкаська ТЕЦ» ПрАТ «Черкаське хімволокно»).

За І квартал 2020 року всіма малими гідроелектростанціями вироблено 2,1 млн кВт год електроенергії або 0,46 % від загального виробітку (всього вироблено 463,5 млн кВт год).

– Ще однією з перспектив розвитку відновлювальної енергії в області є перспектива відновлення роботи трьох малих ГЕС – Буцької, Веселокутської і Яблунівської, – акцентував увагу Владислав Черній.

Сонце – бог «зеленої» енергетики

На даний час у Черкаській області вже діє 19 сонячних електростанцій в містах Черкаси, Канів та Золотоноша, та в низці районів області, як то Золотоніському, Звенигородському, Канівському, Корсунь-Шевченківському, Кам’янському, Тальнівському, Черкаському, Чигиринському, Чорнобаївському та Уманському.

Загальна потужність згаданих СЕС складає 22,47 МВт (на 22.05.2020). Дуже популярні у регіоні так звані домашні СЕС. Тобто ті, які встановлюють у себе власники домогосподарств.

Станом на початок року 687 домогосподарств області мають у користуванні сонячні дахові панелі загальною потужністю 16,89 МВт. За 2019 рік усіма сонячними електростанціями вироблено 10,6 млн кВт год електроенергії, що у 18 разів більше, ніж за 2018 рік (0,58 млн кВт год), або 0,71 % від загального виробітку (всього за рік вироблено 1494,8 млн кВт год).

За І квартал 2020 року сонячними електростанціями вироблено 17,2 млн кВт год електроенергії або 3,72 % від загального виробітку (всього вироблено 463,5 млн кВт год). Таким чином, частка генерації електричної енергії сонячними електростанціями у загальному виробництві збільшилась за I квартал на 3%.

– У перспективі за рахунок коштів інвесторів у Чигиринському районі у районі сіл Вітове і Рацево орієнтовно планується побудувати та ввести в експлуатацію сонячних електростанцій потужністю близько 55 МВт., – поділився завідувач сектору енергетики та енергоефективності.

Купуй домашню СЕС і заробляй на електроенергії

Все більше і більше зростає інтерес жителів Черкащини до домашніх сонячних електростанцій. Фахівці галузі енергетики вже зафіксували стійку тенденцію до збільшення в області кількості домогосподарств, де встановили сонячні електростанції. Підприємливі жителі краю зрозуміли, у чому вигода від подібних капіталовкладень. Адже вони не лише мають змогу забезпечувати потреби власних домогосподарств у електроенергії, а ще й можуть непогано заробляти, продаючи вироблену електроенергію державі за «зеленим» тарифом. Як відомо, «зелений» тариф значно вищий ніж той, за яким електроенергію купують споживачі.

– Найактивніше СЕС, у тому числі і домашні, на Черкащині відкривались у період дії «пікового» тарифу – у 2017-2019 роках. Тоді за 1 кіловат-годину електроенергії, виробленої СЕС, держава платила найбільше. Однак популярність цього виду енергетики не падає і сьогодні. Заявок на створення СЕС і досі досить багато. І це незважаючи на те, що у державі спостерігається чітка тенденція до зниження «зеленого» тарифу, який у перспективі має зрівнятись із звичайним тарифом. Себто, тим, за яким електроенергію на енергоринку купують споживачі. Впевнений, що навіть за таких умов привабливість «зеленої» енергетики залишиться на досить високому рівні. Адже аналіз світових тенденцій вказує на те, що незважаючи на коливання вартості енергоносіїв у світі, тенденція до суттєвого зниження їх вартості в довгостроковій перспективі, на цей час, не вбачається. А це значить, що можливість зекономити або заробити на електроенергії і далі спонукатиме державу, бізнес-структури і простих громадян розвивати альтернативну енергетику та впроваджувати енергоефективні технології, – окреслив перспективи розвитку напрямку Владислав Черній.

Власні СЕС мають майже сімсот домогосподарств Черкащини

Правдивість тенденції підтвердили і у ТОВ «Черкасиенергозбут». Товариство – єдине в області підприємство, яке має право купувати у власників домашніх СЕС електроенергію, вироблену з енергії Сонця. – Станом на 20 травня цього року генеруючі установки СЕС встановлено у 694 домогосподарствах Черкащини. Загалом домашні СЕС власники домогосподарств встановлюють для забезпечення власних потреб електричною енергією. Але, відповідно до чинного законодавства, можуть продавати надлишок виробленої електричної енергії домашньою СЕС гарантованому покупцю – підприємству, що постачає електроенергію споживачам і має відповідну ліцензію, за тарифом, який значно вищий за той, який діє для звичайних споживачів.

Задля того, щоб отримати право продавати надлишок електроенергії, що її генерує СЕС, власнику домогосподарства необхідно звернутись до оператора системи розподілу, яким на Черкащині є ПАТ «Черкасиобленерго» та укласти відповідний договір з енергопостачальним підприємством. У нашому регіоні це ТОВ «Черкасиенергозбут». У ситуації щодо оформлення договорів купівлі-продажу спостерігається певна сезонність. Традиційно, у літній період по питанню оформлення таких договорів звертається значно більше власників домогосподарств, ніж у зимовий, – зазначила фахівець відділу договірних відносин ТОВ «Черкасиенергозбут» Ірина Сидоренко.

Чому на Черкащині не будують вітроелектростанцій?

А от розвитком так званої малої вітроенергетики Черкащині хвалитись поки нічим. Генерування електричної енергії з енергії вітру в області шкандибає на обидві ноги.

У період з 2015 року по сьогодні кількість домоволодінь, які використовують домашні СЕС, в регіоні зросла від одного до майже семисот. Динаміку зростання домашніх СЕС торік розкрив сайт ТОВ «Черкасиенергозбут»: «За чотири місяці цього (2019, – ред..) року обсяг електроенергії, виробленої домашніми сонячними електростанціями збільшився у 13 (!) разів… Перша домашня СЕС в області з’явилась у 2015 році… Стрімке зростання популярності таких СЕС відтоді росте як на дріжджах. До кінця 2018 року на Черкащині було понад 180 домогосподарств, які мали домашні СЕС, а станом на 1 травня цього року їх вже 226».

Відповідно до інформації Товариства, до нині на Черкащині, офіційно, за «зеленим» тарифом електроенергію, вироблену з енергії вітру, не продає жодне домогосподарство.

Звісно, це зовсім не означає, що домашньої вітроелектростанції не має жодне домогосподарство. Вони є, але через ряд причин їх дуже і дуже мало. І навіть ті домогосподарства, які їх мають, використовують вітроелектростанції лише для задоволення власних потреб.

– В Україні загалом вітроенергетика більш-менш задовільно розвивається у трьох-чотирьох областях. Це Миколаївщина, Херсонщина, Запоріжжя, Одещина, а також на території анексованої РФ автономної республіки Крим. І то, в основному, йдеться про великі, надпотужні вітрогенератори, а не малі домашні.

Що стосується нашого регіону, то розвитку вітроенергетики суттєво перешкоджає низка факторів: сила вітрів, тариф, ландшафт, густота населення та той негативний вплив, які мають вітроелектростанції на навколишнє середовище і здоров’я людей. Черкащина за усіма ними значно програє вже згаданим регіонам.

Візьмемо для прикладу лише один – вітер. Сила вітрів, які дмуть у центральних регіони України рідко перевищу 1,5 – 3 метри за секунду. Цього явно не достатньо для роботи великих вітроелектростанцій, а малі домашні, відтак, завжди будуть малопотужні. Проте навіть малі вітроелектростанції здатні завдавати шкоду здоров’ю людей і тварин дикої природи, – висловив думку фахівець відділу договірних відносин ТОВ «Черкасиенергозбут» Артем Орел.

Слушність думки підтвердили і фахівці сектору енергетики та енергоефективності Департаменту інфраструктури та житлово-комунального господарства Черкаської ОДА. Вони ж розповіли про цікавий випадок боротьби людей проти домашньої вітроелектростанції, що мав місце у Черкасах.

У вітряк каменюкою. Або чому вітрогенератор дратує сусідів?

Не так давно у Черкасах мав місце випадок. Мешканець приватного домоволодіння, що у мікрорайоні «Д», встановив вітрогенератор. Вітроустановка виявилась настільки шумною, що це викликало обурення сусідів. Оскільки чвари з власником та прокльони на його адресу бажаного ефекту не мали, сусіди ненависного «вітряка» вдались до більш радикальних методів.

Періодично вітряк «обстрілювали», використовуючи у якості снарядів різні важкі предмети з тих, яких не шкода. Зрештою хазяїн «вітряка» капітулював, демонтувавши це «крилате» джерело шуму і збудника громадського неспокою.

Загалом, розвитку вітроенергетиці на Черкащині заважає відсутність вітрів потрібної сили, велика шумність роботи вітрогенераторів і тариф.

Розвиток вітроенергетки розбивається об поняття «економічної доцільності»? Меншу популярність вітроенергетики у порівнянні із сонячною викликає те, що тариф на електроенергію, вироблену силою вітру, удвічі менший ніж той, що встановлений для електроенергії, виробленої з сонячної енергії. Судіть самі. Відповідно до постанови НКРЕКП № 723 від 25.03.2020 тариф на електроенергію, вироблену за допомогою сонячної енергії, становить 4,23 –11,37 грн (без ПДВ) за одну кіловат-годину. У той же час, тариф за електроенергію, вироблену силою вітру, становить 1,82-3,20 грн (без ПДВ) за одну кіловат-годину. У приватних домоволодіннях дозволяється встановлювати СЕС потужністю до 50 кВТ. Орієнтована вартість домашньої СЕС складає 10-15 тисяч долларів. Тож, відповідно до діючого тарифу, така СЕС може окупитись приблизно за 5-10 років. У той же час мала вітряна електростанція, потужність якої значно менше за СЕС, коштує не набагато дешевше. Проте, за рахунок удвічі нижчого тарифу, термін її окупності буде значно вищим.

Не всі «вітряки» шумлять, або унікальний ротор Оніпка

У мережі інтернет є чимало матеріалів про унікальний ротор Оніпка. Цитую перший, що його видав «Гугл»:

«Розвиток вітрогенерації залежить від природного фактору – швидкості і постійності вітру. Більшість вітрогенераторів зроблені таким чином, що починають розкручуватися при початковому вітрі 2,5-3 м/с. Виробіток потужності, вказаної в паспорті генератора, можливий при швидкостях вітру понад 8 м/с. На території України не так багато місцевостей, де є такі вітрові умови. Тому працюють інноватори над новими конструкціями, що здатні працювати в «некомфортних» для вітрогенерації умовах.

Таким винахідником є Олексій Оніпко, котрий зробив діючу модель нового типу вітрогенератора, що здатний почати роботу при швидкості вітру менше 1 м/с. Ця розробка відмічена відзнакою «Зелений Оскар». Така конструкція дозволяє мати типорозміри для генерації в межах від 500 до 10000 Вт.

При цьому рівень шуму низький, конструкція не потребує високої мачти. Робоча поверхня турбіни нового типу ефективніша за площу класичної турбіни відповідного діаметру. Крім підйомної сили крила, тут ще й використовується енергія тиску вітру.

Сама турбіна може бути виготовленою з металу, скловолокна або пластику. На жаль, наші конструктори не мають коштів для організації серійного виробництва і сподіваються на допомогу від держави чи приватних інвесторів».

Енергоощадні технології – в маси

Згадане ТОВ «Черкасиенергозбут» одне з небагатьох в області підприємств, яке з власної ініціативи у свій час проводило заходи щодо популяризації «зеленої» енергетики та втілення енергоефективних технологій.

Торік підприємство спільно міською владою Черкас у особі Департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради та Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради, у рамках заходів, присвячених проведенню у Черкасах щорічних Днів сталої енергії, провело творчий конкурс для учнів 5-9 класів загальноосвітніх шкіл Черкас «Я, Світ і зелена (стала) енергія 2019». Школярам запропонували розкрити тему конкурсу малюнками або віршами.

Зі 185 учасників визначили дванадцять переможців. Кожний учасник конкурсу отримав подарунок, а переможцям дістались цінні призи, серед яких були планшети та мобільні телефони торгівельної марки Huawei, обрати які компанія вирішила, керуючись формулою «ціна-якість». А ще у рамках соціальної акції «Енергію кожному і без обмежень» Товариство встановило енергетичні лавочки біля Черкаської міськради та у Черкаському зоопарку.

Лавки – водночас і місця відпочинку, і підзарядний пристрій для мобільних телефонів, ноутбуків, планшетів, power-банків та інших гаджетів.

Черкаси – місто впровадження передових енергоефективних технологій

Впроваджувати енергоощадні технології можуть і повинні місцеві органи влади. У цьому сенсі показовим є приклад міської влади Черкас. Як повідомила Директор департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради Ірина Удод, стандарти і принципи енергозбереження та екологічної безпеки є пріоритетом роботи влади Черкас. Підтвердженням цього є проекти, які вже були втілені містом. У 2012 році Черкаси стали підписантом Угоди Мерів, і у місті затвердили План дій сталого енергетичного розвитку міста Черкаси до 2020 року (SEAP). Протягом багатьох років Черкаси співпрацюють з різними міжнародними організаціями над реалізацією енергетичних та екологічних проектів, а саме: – в рамках спільного проекту з Європейським Банком Реконструкції і Розвитку та КП Черкаситеплокомуненерго» реалізований «Проект ефективного енергозабезпечення міста» щодо модернізації системи теплопостачання (перший етап); – за підтримки Міжнародного Банку реконструкції і розвитку на КП «Черкасиводоканал» реалізований інвестиційний проект “Розвиток міської інфраструктури” та розпочато реалізацію наступного проекту “Розвиток міської інфраструктури-2”, які спрямовані на модернізацію систем водопостачання та водовідведення; – в рамках кредитної угоди з Північною Екологічною Фінансовою Корпорацією НЕФКО реалізований інвестиційний проект з термомодернізації освітніх бюджетних закладів міста, зокрема гімназії №9, ЗОШ №21, ЗОШ №26; – у співробітництві між Регіональним Центром для Центральної та Східної Європи (РЕЦ), за підтримки Державного Департаменту Сполучених Штатів, а також фінансової підтримки Норвезького Міністерства клімату та довкілля, місто приймало участь у проектах «Місцеві Екологічні та Енергетичні Плани для Сталого Розвитку, Диверсифікації Джерел Енергії та Громадської активності в Україні» та «Місцеві ініціативи задля стабільної України (Lіnk)». В рамках проектів було проведено ряд тренінгів для муніципальних службовців. А також розроблений та затверджений місцевий Плані дій в галузі довкілля та енергетики; – за сприяння Посольства Франції в Україні, підтримки французької компанії Бетен Інженьєрі в місті проведено комплексну оцінку сфери поводження з відходами; – на сьогодні на міському сміттєзвалищі Черкас побудований та функціонує комплекс з дегазації полігону побутових відходів та генерації електричної енергії з вилученого біогазу; – серед українських міст пілотними учасниками Європейської Енергетичної Відзнаки стали Вінниця (отримала сертифікат у 2015р.) та Житомир (отримав сертифікат у 2019). Ще три міста – Черкаси, Суми і Львів, які продемонстрували найкращі результати у впровадженні енергетичного менеджменту, відібрано у 2017 році для наступного етапу пілотного проекту. Європейська Енергетична Відзнака (ЄЕВ) – це система управління якістю та сертифікації для муніципалітетів і регіонів. Вона підтримує місцеві органи влади у впровадженні підходів міждисциплінарного планування та ефективних заходів енергетичної та кліматичної політики.