У Степанецькій ОТГ реалізують проєкт із очищення річки Росава

Проблема очищення річки Росава має дуже давню історію і є надзвичайно актуальною для Степанецької громади, адже вона є головною артерією для багатьох населених пунктів громади. Її протяжність в ОТГ складає 6 км. На жаль, сьогодні річка у такому стані, що необхідно відновлювати її русло.

– Ми не шукаємо винних у цій та інших проблемах, ми їх комплексно вирішуємо. Почувши думки і бажання наших людей, ми розробили план дій і крок за кроком йдемо до поставленої мети. Виконавчим комітетом Степанецької сільської ради розроблено проєкт «Виконання природоохоронних робіт, спрямованих на відновлення сприятливого гідрологічного режиму річки Росава та поліпшення технологічного і санітарного стану внутрішніх водойм», яким передбачено разом з соціально відповідальним бізнесом та Благодійним фондом «МХП – Громаді» подолати наслідки навіть такої проблеми, яка не вирішувалася десятиліттями», – розповів голова Степанецької ОТГ Олександр Яременко.

Загальний кошторис проєкту – 3,27 млн грн. З них 2,75 млн йде з місцевого бюджету, понад 500 тис. грн додає Благодійний фонд «МХП – Громаді».

Куратор проєкту, перший заступник голови Степанецької ОТГ Павло Зоренко каже, що ідея з’явилася вже декілька років тому, але потребувала якісного опрацювання.

«Очищення Росави – по-справжньому резонансний проєкт. Ми можемо втілювати інфраструктурні або соціальні проекти для окремих населених пунктів, але турбота про водойми є спільним, більш потужним завданням, адже охоплює інтереси всіх мешканців нашої громади. Для реалізації таких проєктів вкрай важливим є співфінансування. Тому ми подали проєкт на розгляд у Державний фонд регіонального розвитку, а потім і у БФ «МХП – Громаді», який в результаті вирішив долучитися до нашої ініціативи», – зазначив Павло Зоренко.

«Цей проєкт виокремлюється серед інших продуманістю кожного кроку, увагою до деталей, відпрацьованими механізмами роботи та прозорим бюджетом. Але найважливішою його частиною є актуальність для всієї громади. Це дійсно гарна справа для людей не тільки Степанецької ОТГ, а і для всієї Канівщини», – зауважив заступник директорки БФ «МХП – Громаді» Геннадій Штефан.

«Степанецька громада завжди вражала мене своєю проактивністю та бажанням змінювати своє життя на краще. Зокрема, в таких питаннях, як вивіз побутового сміття, боротьба зі стихійними сміттєзвалищами, відновлення водойм. Для нас це дуже важливо, адже БФ «МХП – Громаді» ставить за мету підвищення екологічної свідомості людей. Команда Олександра Яременка та інші представники ОТГ постійно звертаються з ідеями і пропозиціями до двох місцевих підприємств МХП – «Миронівської птахофабрики» та «Урожаю». Беруть участь у наших конкурсах мікро-грантів. Так, минулого року два проєкти Степанецької ОТГ – «Еколого-історичний маршрут «Мартинівський скарб» та «Біоенергетика – вибір майбутнього» – виграли наш конкурс «Час діяти» і отримали від фонду співфінансування на своє втілення. Очищення Росави стане нашим наймасштабнішим спільним екологічним проєктом», – поділилися враженнями директорка БФ «МХП – Громаді» Тетяна Волочай.

За словами Олега Андрійчука – начальника проєктного відділу компанії ТОВ «ПБК-ВОДПРОЕКТ», важливим є не тільки очищення Росави, але й подальша турбота і відповідальне ставлення до неї з боку людей.

«Планована діяльність передбачає проведення заходів щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річки Росава. Відбудуться культуротехнічні роботи (видалення дерево-чагарникової та водної рослинності), розчистка русла річки. Всі ці гідротехнічні заходи сприятимуть пропускній спроможності річки. Але підтримка її у належному стані – важливе завдання для громади у майбутньому», – розповів Олег Андрійчук.

 «Насправді, проєкт з очищення Росави є логічним продовженням нашої стратегії з відновлення та збереження довкілля в Степанецькій ОТГ. Такими проєктами нашої громади, як «Зроби ліс чистішим», «Зінине джерело» в Мартинівці, благоустрій і очищення водойм, ми хочемо подати приклад для інших громад України, які дійсно хочуть дбати про природу», – наголошує голова Степанецької ОТГ Олександр Яременко.