Проблема в очисних спорудах: екологи перевірили воду Тясмина та Сухої Згарі

Лабораторією Держекоінспекції, в зв’язку із значним підвищенням температурного режиму, продовжуються спостережні заходи на річках Тясмин та Суха Згар. Повідомив начальник управління екологічного нагляду Олександр Позняков.

Відповідно до листа Державної екологічної інспекції України про контроль за водогосподарською ситуацією у басейні р. Дніпро в межах спостережень в травні та червні 2020 р. проведено відбори проб поверхневої вод р.Тясмин, р.Суха Згар на створах:

– р.Тясмин в місці скиду, 500 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод після очисних споруд РКП «Кам’янський водоканал» м. Кам’янка; – р.Тясмин в місці скиду, 500 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод після очисних споруд КП «ВодГео» м. Сміла; – р. Суха Згар в місці скиду, 500 м вище та 500 м нижче скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради.

Порівнюючи результати лабораторних досліджень проб поверхневої води даних річок в точках вище та нижче скидів очисних споруд, спостерігається зменшення розчиненого у воді кисню, підвищення температури поверхневої води та збільшення концентрації по таким показниках як ХСК (хімічне споживання кисню) та БСК (біологічне споживання кисню).

Травень: – проби поверхневої води р.Тясмин були відібрані в місці скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Вод Гео» м. Сміла. Виявлені перевищення: по завислих речовинах у 2 р., ХСК в 1,9 р., БСК5 в 3,7 р., азоту амонійному в 32 р.

– в місці скиду зворотних вод після очисних споруд РКП «Кам’янський водоканал» м. Кам’янка. Виявлені перевищення: по завислих речовинах у 3 р., ХСК в 3,3 р., БСК5 в 2,6 р., концентрація азоту амонійного становила 24 мг/дм3.

– р. Суха Згар в місці скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради. Виявлені перевищення: по завислих речовинах в 5,8 р., ХСК в 10,7 р., БСК5 в 16,2 р., концентрація азоту амонійного становила >50 мг/дм3.

Червень: у пробах поверхневої води р. Тясмин в місці скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Вод Гео» зафіксовано перевищення по завислих речовинах в 1,7 р., ХСК в 1,2 р., БСК5 в 2,5 р., азоту амонійного в 7,2 р. – в місці скиду зворотних вод після очисних споруд РКП «Кам’янський водоканал» виявлено перевищення по ХСК в 1,2 р., БСК5 в 1,2 р.

– р. Суха Згар в місці скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради. Виявлені перевищення: по ХСК в 3,9 р., БСК5 в 6,5 р., концентрація азоту амонійного становила 17,8 мг/дм3.

Проаналізувавши результати аналізів у відібраних пробах поверхневої води р. Тясмин в місці скиду зворотних вод після очисних споруд КП «Вод Гео» м. Сміла, РКП «Кам’янський водоканал» м. Кам’янка, р. Суха Згар, КП «Міський водоканал» Золотоніської міської ради, спостерігаємо тенденцію до зменшення концентрацій гідрохімічних показників у червні 2020 року, але бачимо що очисні споруди даних підприємств працюють не належним чином, про що свідчать зависокі концентрації забруднюючих речовин.

Екологічний стан водойм тісно пов’язаний з господарською діяльністю людини (промисловість, сільське господарство), з впливом природних факторів, таких як замулення русла, надмірний розвиток синьо-зелених водоростей, так зване «цвітіння води», мала проточність, висока температура навколишнього середовища. Самоочищення забруднених водойм відбувається шляхом природних процесів відновлення за рахунок життєдіяльності мікроорганізмів, рослин і тварин, що населяють ці водойми.