Кам’янському державному історико-культурному заповіднику – 25 років

Сучасні мистецькі та музичні фестивалі, популяризація історико-культурних пам’яток регіону, перемоги у грантових проєктах  – усе це про Кам’янський державний історико-культурний заповідник, який заснували 25 років тому. Тут вивчають та популяризують історико-культурні та природні пам’ятки, забезпечують їхню охорону та раціональне використання. Щороку заповідник відвідує понад 30 тисяч гостей.

– Щиро вітаю колектив Кам’янського державного історико-культурного заповідника із річницею. Дякую за те, що популяризуєте культурні та мистецькі надбання краю, пам’ятки історії та архітектури. У такі непрості часи для українців важливо знати і пам’ятати своє минуле, та героїв, які боролися за нашу державу. А завдяки вашій щоденній наполегливій праці, про Кам’янку знають далеко за межами області. Влаштовуючи всеукраїнські заходи, створюючи мистецькі проєкти, ви формуєте позитивний імідж Черкащини.

З нагоди свята, бажаю кожному натхнення і творчих успіхів. Нехай робота приносить задоволення, а гості із захватом відвідують заповідник, – зауважив голова обласної ради Анатолій Підгорний.

Зараз працівники заповідника активно популяризують його фонди у соцмережах, розповідають про історичне минуле краю, його визначні місця та відомих особистостей. Пристосовуючись до умов карантину, вони почали проводити віртуальні екскурсії й у різноманітних відеороликах знайомлять глядачів із надбаннями музеїв та виставок.

До складу заповідника входять:

3 музеї: літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського; історичний музей ; картинна галерея;

4 пам’ятки національного значення: флігель садиби Давидових (Зелений будиночок), в якому розташований літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського ; водяний млин, побудований на початку 1825 року – унікальна пам’ятка архітектури господарського призначення; парк, закладений в кінці ХVІІІ ст. та архітектурна прикраса цього парку – грот, також побудований в кінці ХVІІІ ст.;

2 пам’ятки історії: будинок сестри П.І.Чайковського та могила Марії Давидової;

5 пам’яток мистецтва – пам’ятники декабристам, О.С.Пушкіну, П.І.Чайковському, стела Декабристів і пам’ятний знак при в’їзді в Кам’янку,

2 пам’ятки природи – Тясминський каньйон і скеля Пушкіна;

Директорка заповідника Галина Таран розповідає, що найбільше пишається людьми, адже саме вони створюють атмосферу, куди хочеться повернутися.

– Загалом за ці роки вдалося багато чого зробити. Так, ми провели 16 Всеукраїнських музичних конкурсів пам’яті П. І. Чайковського для дітей, з невеличких міст, який потім переріс у повноцінний фестиваль. Також реалізували грантовий проєкт із розбудови Кам’янського каньйону, це дало можливість зміцнити матеріально-технічну базу заповідника й тепер відвідувачі можуть покататися на прогулянкових човнах, а деякі навіть хочуть пожити в наметах на березі. Також на грантові кошти створили мистецький фестиваль «Кам’янська земля – край славетних героїв”. У межах фестивалю для облаштування Скверу Героїв приїхали митці з різних куточків України і зобразили скульптури героїв, аби про цих людей не забували крізь роки. Також у межах цього проєкту до Кам’янки приїхали 11 художників і поповнили фонди галереї 22-ма роботами, – розповідає директорка Галина Таран.