У Черкаську міськраду можуть пройти 7 – 8 партій. Найкращі шанси у “Євросолідарності”, “Слуг народу”, “Батьківщини” та “партії Бондаренка”

Нещодавно Верховна Рада прийняла рішення про проведення місцевих виборів 25 жовтня цього року. Фактично виборча кампанія вже давно стартувала, хоча до останнього часу не були відомі, так би мовити, правила гри, за якими вона пройде. Тепер стало ясно, що вибори до місцевих рад пройдуть під повним партійним диктатом і нас очікує примусова партизація. Адже до Виборчого кодексу внесена норма, що у населених пунктах понад 10 тисяч виборців можна буде балотуватися у депутати лише від політичних організацій, а самовисування скасовано. То ж бажаючим іти в депутати доведеться спочатку сходити на поклон до партійних бонз, щоб їх влючили у партійні списки. При цьому, голосування відбуватиметься за так званими відкритими списками, тобто громадянин вибиратиме не лише партію, але й одного з кандидатів від неї.

До речі, варто нагадати, що пропрезидентська партія «Слуга народу» виношувала ідею через зміни у виборчому законодавстві не допустити до виборів політичні сили, так би мовити, містечкового розливу, на кшталт нашого обласного проекту ВО «Черкащани». Однак, «слуги» таки відмовилися від такої антидемократичної затії, і тепер на майбутніх виборчих перегонах ми можемо побачити чимало партій якраз регіонального штибу.

Останнім часом різні соціологічні служби проводять опитування щодо рівня підтримки громадян політичних сил із проекцією на майбутні місцеві вибори. У загальноукраїнському рейтингу таких соцопитувань фаворитами народних уподобань залишаються чотири партії, здатні подолати 5% виборчий бар’єр, – це «Слуга народу», «Європейська солідарність, «Опозиційна платформа «За життя» та ВО «Батьківщина».

На регіональному ж рівні ситуація із симпатіями виборців набагато заплутаніша і складніша. Підтвердженням цьому є наше редакційне опитування на тему: якби вибори до Черкаської міськради відбувалися зараз, за яку партію черкащани проголосували б? В опитуванні, яке пройшло у липні, взяли участь 1188 наших активних читачів.

Цікаво, що за нашими спостереженнями дане опитування показує не тільки рівень підтримки нашими земляками різних політичних сил, але й здатність партійного активу мобілізовувати своїх прихильників брати участь у інтернетголосуванні.

Інколи така гіперактивність окремих політсил переходить усілякі розумні межі. Так під час останнього опитування чітко простежувалося штучне накручування голосів одній із партій, скажемо так, супер патріотично-націоналістичного спрямування. Кого в такий спосіб хочуть подивувати і обманути такі «фальшувальники», не зрозуміло. Адже є реалії сьогоднішнього дня, і ніхто не повірить, що якась партія «ікс» чи «ігрек» у Черкасах може здобути більшу половину голосів виборців, як це намагалися накрутити в опитуванні наші супер націоналісти. На наше переконання, це, в першу чергу, підриває довіру людей до таких політсил і шкодить їх іміджу. Тому наша редакція була змушена зняти із опитувальної анкети назву цієї партії…

Що ж до підсумків редакційного опитування, то тут можна зробити кілька важливих висновків. Наші активні читачі на сьогодні найбільше симпатизують партії Петра Порошенка «Європейська солідарність». При чому, політсила п’ятого президента займає перше місце в опитуванні вже вдруге поспіль. До того ж, рівень підтримки «Євросолідарності» за останні три місяці зростає. Причиною цього є якраз не активність місцевих «порошенківців», які до сьогодні залишаються в глибокому підпіллі, а події, що накручуються навколо судилища над лідером «солідарнівців» та потужні виступи партії у столиці. Отож, просидівши у політичному схроні, наші місцеві «кудактіни» – «рубани», завдяки політичному бренду, можуть спокійно зайти і в обласну, і міську ради…

Серед лідерів людських симпатій залишається пропрезидентська партія «Слуга народу». Щоправда, рівень довіри до політичної ЗЕ-команди поступально і неухильно зменшується. Партійна команда президента Зеленського у нас в області, як і в самих Черкасах, тільки набуває якихось конкретних обрисів. Принаймні, з’явилися фігури на чолі обласної організації та керівники виборчих штабів. Складається враження, що і на місцевих виборах головною фішкою для здобуття позитивного результату для «слуг» стане паразитування на доволі високому нинішньому рейтингу Президента Володимира Зеленського.

Хто увійде в партійні списки «Слуг народу» до Черкаської міської ради – це поки що таємниця за сімома печатками. Цілком можливо, що «Слуги» скористаються досвідом Партії регіонів часів «януковича-тулуба» і в добровільно-примусому порядку зберуть під своїми прапорами відомих, авторитетних людей. Оскільки до початку виборчої кампанії залишається не так і багато часу, варіант із заганянням у свої ряди знакових для міста особистостей є найбільш вірогідним…

Усі шанси пройти в наступну міську раду Черкас має партія «Батьківщина». Попри те, що багаторічний лідер обласної організації «тимошенківців», міський голова Черкас Анатолій Бондаренко нещодавно склав повноваження голови облосередку, за «батьківщинівців» готові голосувати чимало черкасців. До того ж, якщо на міські вибори пан Бондаренко поведе другою колоною ще й «свою» партію, у неї також з’являються  непогані можливості зайти в міський «парламент». Якщо рейтинг Анатолія Васильовича, (а він сьогодні найвищий серед усіх ймовірних кандидатів) вдасться у значній мірі «перенести» і на партію мера, то вона може здобути й перше місце…

Як і на всеукраїнському рівні, так і в обласному центрі 5 відсотковий бар’єр може подолати партія вчорашніх «регіоналів» – Опозиційна платформа “За життя”. Щоправда, у нас в Черкасах її результат, скоріше за все, буде набагато скромнішим, ніж це демонструють сьогодні загально українські соцопитування. Все ж таки, черкащани налаштовані щодо антиукраїнських, пропутінських сил (а такою є ОПЗЖ) дуже і дуже вороже.

Згідно з результатами нашого редакційного опитування непогані шанси пройти в міську раду на жовтневих виборах мають також «Сила і честь» (лідер партії – Ігор Смешко) та тягнибоківська «Свобода». Звичайно ж, все буде залежати від того, як ці політичні сили проведуть виборчу кампанію в Черкасах, настільки сильні кандидати ввійдуть у їхні партійні списки. Адже, як показує практика, виборці на місцевих перегонах на перше місце ставлять не стільки партійний бренд, а все ж таки більше зважають на особистості, які йдуть у ради під тими чи іншими політичними прапорами…

Втрутитися у боротьбу за депутатські мандати у Черкасах можуть ще 2-3 партії, – це і ВО «Черкащани», і Партія вільних демократів, і політсила під умовною назвою «Партія Віктора Євпака». До речі, якщо пан Євпак піде на вибори міського голови і поведе за собою команду під своїм умовним брендом, то цей проект також здатен позмагатися за депутатські мандати. Так само, і «Національний корпус», використавши доволі непоганий рейтинг свого обласного лідера Дмитра Кухарчука, може «вистрелити» на виборах до Черкаської міськради.

Цікаво і те, що 17 % наших читачів, які взяли участь в опитуванні, виявили готовність проголосувати за іншу партію, а не за перелічені у нашій анкеті політсили. Тобто, на виборах можуть з’явитися такі собі «темні конячки» і спробувати «відкусити» частку виборчого електорального пирога…

На сьогодні зрозуміло одне, що на міських виборчих змаганнях у Черкасах, на відміну від загально українських політичних розкладів, де є 4 явних фаворити, за місце під депутатським сонцем можуть позмагатися і зайти в раду аж 7 – 8 політичних команд.

Леонід Даценко