Вирообнича гімнастика, виставки квітів та новий-старий генплан: краєзнавець про серпень у Черкасах

У своїй традиційній рубриці “Наш календар” краєзнавець Борис Юхно продовжує розповідати, чим був цікавий серпень у Черкасах, та що писали місцеві газети кількадесят років тому.

4 серпня

1941 – Розпочалася героїчна оборона черкаського плацдарму, яка тривала до 22 серпня. 1963 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “Виробничу гімнастику сміливо модна назвати гімнастикою мільйонів, вона доступна кожному незалежно від віку, стану та професії. З кожним днем все більше колективів області впроваджують у себе виробничу гімнастику. Нещодавно її розпочали робити на Драбівському, Буцькому, Корсунь-Шевченківському і Чигиринському молокозаводах, Кам’янському та Іваньківському спиртзаводах, на деяких підприємствах вугільної промисловості, в будівельних управліннях. Всього по області тепер гімнастика проводиться на 86 процентах підприємств, нею займаються понад 40 тисяч робітників і службовців. Але є такі підприємства, де за умовами праці не можна впровадити гімнастику. Замість неї там організовуються туристські походи, змагання з рибальства, полювання тощо. Добре подбали про відпочинок робітників керівники Черкаського ЗШВ. В районі села Свидівок обладнано плавучий будинок відпочинку. Тут до послуг заводчан ігротеки, шлюпки, туристський інвентар. Значно поліпшилась секційна робота на Корсунь-Шевченківській і Уманській швейних фабриках, Вільшанському, Городищенському, Шполянському цукрозаводах. Тут працюють секції з волейбола, шахів, настільного теніса та інших видів спорту. 1968 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “В районі Черкаського машинобудівного заводу піднялися корпуси нової середньої школи, куди цієї осені прийдуть учні. А черкаські архітектори вже думають про шкільні будівлі, які зводитимуться у наступні роки. Для однієї з майбутніх шкіл обрана площадка на вулиці Кірова у кварталі між вулицями Шевченка і Гоголя. Ще одна школа будуватиметься по вулиці Енгельса на території споруджуваного житлового масиву. Розроблено проектну документацію на будівництво цих шкіл. Кожна з них розрахована на 1000 учнів і складатиметься з двох з’єднаних між собою корпусів”. 1977 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “На черкаських вулицях можна побачити автомашини з написом “Кінознімальна”. Це прибула на береги Дніпра група митців студії “Ленфільм”. Черкасці пам’ятають: кілька років тому ця ж студія знімала в нашому обласному центрі кінокартину “Дозвольте зліт!”. Тепер Черкаси обрані місцем зйомок кольорового художнього фільму “Чужа” – екранізації одноіменного оповідання Юрія Нагібіна. Сценарій написаний ним у співавторстві з драматургом Едуардом Володарським. Ставить фільм режисер Володимир Шредель. У цьому кінотворі на морально-етичну тему зайняті популярні актори, зокрема, Георгій Жжонов, Ія Савіна, Володимир Заманський, Інна Кондратьєва. Зйомки відбуватимуться на підприємствах черкаської хімії, в самому місті і заміській зоні”.

5 серпня

1973 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: * “Завод побутової хімії “Аврора”, розташований в межах житлових кварталів Черкас, вирішено перенести за місто. По Чигиринському шосе будуються нові заводські приміщення. Тут уже піднялися три виробничі корпуси. Завод створюється на новій технічній основі. Передбачена широка механізація і автоматизація виробництва. Велика увага приділяється створенню добрих побутових умов для роботи колективу. Перенесення заводу намічено на наступний рік”.

* “Консервний комбінат повним ходом відвантажує продукцію, виготовлену з овочів і фруктів нового врожаю. Споживачам відправлено 8 мільйонів банок консервованого зеленого горошку. Адреси цієї продукції – Білорусія, Якутія і Хабаровський край, Київ і численні обласні центри України. У Дніпропетровськ надіслано партію солодкої продукції – полуничного джему. Почалося відвантаження підприємствам торгівлі кабачкової ікри і консервованих огірків. Мільйони банок консервів десятків найменувань одержать нинішнього року і жителі Черкас”. * “Під час шкільних канікул широко розгорнула свою роботу дитяча туристсько-екскурсійна станція в Черкасах. В поїздках по країні, походах по рідному краю беруть участь тисячі школярів. Лише в Ленінграді вже побувало понад 1000 юних черкасців, а всього до початку навчання в школах таких буде 1500. Діють туристські бази в Черкасах, Умані, Каневі і Корсунь-Шевченківському. Кожні п’ять днів приймає 150 школярів з Черкащини турбаза у Києві. Любителів подорожей з усієї області приймає табір “Юний турист”.

6 серпня

1967 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: * “Щорічні виставки квітів у нашому обласному центрі стали традиційними. Любителі квітів демонструють на них свої досягнення, обмінюються досвідом. Два свята – Всесоюзний день фізкультурника і День будівельника ознаменують любителі квітів своєю виставкою, яка демонструватиметься 12 і 13 серпня у Першотравневому парку. На підприємствах, в школах, домоуправліннях та вуличних комітетах йде підготовка до ювілейної виставки квітів”. * “Досі черкаські любителі стрільби з пневматичної гвинтівки були відвідувачами тирів, постійно розташованих у різних районах міста. Цими днями став до ладу незвичайний пневмотир, який відрізняється тим, що він пересувний і може за допомогою автомашини перевозитись у будь-яке місце. Крім громадських місць, ним обслужуватимуться також первинні організації ДТСААФ. Свою першу подорож тир здійснив до міського Палацу піонерів. Тир користується популярністю у юних стрільців”.

7 серпня

1963 – ГАЗЕТИ ПИСАЛИ: “В цьому році Київський державний інститут проектування міст при активній участі обласного відділу в справах будівництва і архітектури, місцевих органів, широкої громадськості обласного центру розробив проект планування Черкас. Він передбачає розвиток міста на період близько 20 років. За цей час населення його збільшиться у два рази. В генеральному плані Черкаси поділяються на шість великих житлових підрайонів: чотири – в існуючій частині, решта – в новому, південно-західному районі. У свою чергу, в кожному з них будуть створені мікрорайони, які матимуть мережу закладів культурно-побутового обслужування. Другорядні вулиці будуть перетворені у внутрішньоквартальні, завдяки чому підвищиться безпека вуличного руху. Значно поліпшиться культурно-побутове обслужування трудящих. Відкриється ще 7 багатопрофільних лікарень, 51 школа. В Комсомольському парку розміститься цирк. У центральній частині передбачено побудувати музей з залами картинної галереї, в парку по вулиці Можайського виросте телецентр. Поліпшиться і транспортне обслужування. По головних магістралях курсуватимуть тролейбуси. Для виведення транзитного автотранспорту з міста намічено створити об’їздну дорогу довжиною 31 кілометр”.