Як це – бути вегетаріанцем. Досвід черкащанина

На питання, чому відмовився від м’яса, Данило Тупчій відповідає, що по-справжньому любить тварин. Майже сім років він разом із дружиною Софією – вегетаріанці. Як це – не їсти м’яса, Данило розповів Громадському: Черкаси.

«Якось ми з дружиною їли манти (ред. – м’ясна східна страва), по руках стікав жир, і я сказав: все, відзавтра перестаємо їсти м’ясо. Дружина погодилася. Тоді ми спілкувалися з людьми, які це практикували, і зрозуміли, що у нас є сили і ми зможемо це зробити», – пригадує Данило.

Подружжя змінило свій раціон у 2013 році. Сьогодні Данило не їсть м’ясо, рибу, яйця, гриби, цибулю і часник. Обмеження щодо грибів  – це більше поклик організму.

«На початку був конфлікт із батьками, бо для них харчова звичка була дуже сильною. Зараз, звичайно, вони вже змирилися. Але коли чую від свого тата, мисливця зі стажем, що він задумується над тим, щоб стати вегетаріанцем, я розумію, що роблю щось правильно», – каже черкащанин.

Данило зізнається: процес переходу на вегетаріанство дався практично безболісно. «Ломок» не було. Одна із причин – це те, що вони з дружиною підтримували один одного. Коли від м’яса відмовляється тільки хтось один із подружжя, спокуси набагато більше.

«Я вже помітив: коли чоловік вегетаріанець, дружина – ні, то рано чи пізно чоловік зривається. Але, якщо навпаки, то чоловік теж поступово відмовляється від м’яса», – додає Данило.

Черкащанин жартує: вегетаріанство «заразне». Якщо у колі спілкування з’являється вегетаріанець, то ви теж рано чи пізно можете ним стати. Шанси зростають.

«От тобі не шкода огірка? Він же теж страждає»

Найчастіше, що запитують у чоловіка, це: чому він відмовилися від м’яса? Він відповідає, що любить тварин по-справжньому.

«Мені кажуть: «От тобі не шкода огірка? Він же теж страждає». Я відповідаю, що це не можна порівнювати. Зазвичай у таких випадках мені натякають, що я просто намагаюся себе обмежити, мовляв, от вони їдять м’ясо і все нормально», – говорить Данило.

Черкащанин переконаний, що у сучасному світі можна спокійно жити і добре себе почувати без м’яса. Раціон дуже багатий, хоча є досі стереотипи, що вегетаріанці їдять одну картоплю і капусту.

«Крупи, овочі, фрукти, бобові, зокрема соєві продукти. Спеції дають широкі можливості. Я всім раджу спробувати асафетиду. Вона полегшує перетравлення їжі і запобігає метеоризму. Коли дружина була вагітна, ми замінили цією спецією цибулю і часник. З бобовими вона – ідеальна», – розповідає Данило.

Данило вважає, що кожен може спокійно жити без м’яса. Всім, хто переходить на вегетаріанство, він радить інтуїтивно вибирати продукти за запахом. Якщо понюхали і запах подобається, значить це ваш продукт. Якщо ні, то краще від нього відмовитися.

«У нас є певний стереотип, що чоловіча їжа – це м’ясо. Тільки тоді, коли чоловік наїсться м’яса, він буде задоволений. Так, можливо, сил додасться, але ще скільки енергії треба витратити організму, щоб його перетравити. Без м’яса організм відчуває себе вільніше. Це треба пробувати. Це не страшно», – говорить чоловік.

За словами черкащанина, вегетаріанство позитивно вплинуло на його стан здоров’я. Коли чоловік працював кухарем, то постійно проходив обстеження у лікарів. Дружина Софія теж добре себе почуває. Наразі подружжя чекає другу дитину.

«Вважаю, що вегетаріанство – це рішення кожного. Наша донька, якій три з половиною роки, їсть те, що й ми. Вона ще не куштувала м’яса. У мене є друзі, то їхній дитині 11 років, і вона теж не пробувала м’ясо. На здоров’ї це не позначається», – каже Данило.

«Ми є те, що ми їмо»

Коли дбаєш про своє здоров’я, то ставиш собі запитання: «а що ж я їм?». Данило переконаний: ми є те, що ми їмо. Тому нещодавно він почав випікати вдома хліб.

«За професією я будівельник, але за покликом серця – кухар. Позаминулого року я влаштувався у пекарню одного із супермаркетів міста. То був неймовірний досвід. Мені пощастило, що до яєць я не торкався, бо хліб був на заквасці. Щодня ми випікали по 130 кілограмів хліба», – говорить чоловік.

Спробувавши натуральний хліб, черкащанин вирішив готувати власний продукт. Чоловік каже: його хліб відрізняється від магазинного.

«У магазині хліб піднімається десь за годину. Для цього у тісто додають дріжджі та хімічні сполуки. У мене цей процес займає годин 12. Тісто готую звечора, а вже печу зранку. Основні інгредієнти: вода, борошно, олія та бактеріальна культура», – розповідає черкащанин.

Данило вірить, що такий справжній хліб має майбутнє. Він хоче знайти таких же однодумців, щоб відкрити пекарню. Адже веганські магазини вже давно популярні в Європі.